MKiDN: List otwarty ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (komunikat)

– MKiDN przekazuje tekst listu otwartego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego do kombatantów AK w kwestii Muzeum II Wojny Światowej:

Szanowni Państwo,

Od wielu miesięcy w mediach są publikowane nieprawdziwe informacje o rzekomych, ministerialnych planach „likwidacji” Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niektóre media ogólnopolskie oraz opozycja polityczna z premedytacją wykorzystują sprawę połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 do celów politycznych. Decyzja o połączeniu tych placówek ma wymiar administracyjny i nie ma wpływu na kształt, charakter ani czas otwarcia ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowej. Połączenie obu instytucji o podobnej tematyce i usytuowanych w tym samym mieście jest procesem naturalnym, który w oczywisty sposób wzbogaci, a nie uszczupli potencjał nowo wybudowanego Muzeum II Wojny Światowej.

Tymczasem medialny szum wokół Muzeum powoduje niepokój środowisk kombatanckich, które wprowadzane są w błąd co do rzeczywistych intencji i działań ministerstwa.

MKiDN nie zamierza likwidować jakiegokolwiek muzeum. Celem działań obecnego kierownictwa resortu kultury jest rozbudowa sieci muzeów w Polsce, a nie ich likwidacja. Pragniemy, by powstawały kolejne placówki. Potrzebujemy nowych muzeów, tym bardziej, że w Polsce jest ich znacznie mniej niż w innych krajach Europy.

Muzea, w tym także Muzeum II Wojny Światowej budują świadomość narodową, pielęgnują historyczne dziedzictwo i stanowią atrakcję turystyczną. Sprawa otwarcia Muzeum II Wojny Światowej dla ogółu społeczeństwa jest bardzo istotna.

Tymczasem dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już kilkakrotnie opóźniała termin otwarcia. Według zapewnień dyrektora muzeum prof. Pawła Machcewicza, placówka miała być otwarta już w 2014 r., na 75-lecie wybuchu wojny. Nie dotrzymano także kolejnych terminów (grudzień 2016 r., luty 2017 r.), a muzeum nadal jest niedostępne dla ogółu społeczeństwa, co jest sprzeczne z deklaracjami dyrekcji i statutem placówki.

Pragnę zapewnić, że kombatantów AK darzę szczególnym szacunkiem i dlatego też dołożę wszelkich starań, by pamięć o AK i rola Polski w II Wojnie Światowej były godnie prezentowane w placówkach muzealnych podległych MKiDN. Temu celowi służy m.in. decyzja o połączeniu obu muzeów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Źródło informacji: MKiDN

Dodaj komentarz